Miękkie pierniczki bez cukru
Pulchne, miękkie pierniczki, które można pałaszować od razu po wyjęciu z piekarnika :-) Słodkie co nieco bez cukru, idealne na Święta lub korzenny deser, zwłaszcza dla dzieci. Łatwe w przygotowaniu, nie zajmujące zbyt dużo czasu, a pieką się ekspresowo. Jawni piernikożercy i skryci amatorzy pierniczków powinni je zrobić od razu z podwójnej ilości składników :-) Z podanych proporcji wychodzi około jedna blacha pierniczków.
Ciasto można wyrabiać ręcznie lub za pomocą miksera z hakami. Tata malucha wyrabiał je też w maszynie (z końcówką hakiem) i wtedy wyszła najbardziej pulchna partia pierniczków.
Dla kogo?
10m+
Przepis zawiera dość sporą ilość cynamonu (w przyprawie do piernika). W związku z tym, że cynamon należy spożywać z umiarem (zwłaszcza w przypadku dzieci poniżej 1 roku życia), niemowlęta nie powinny jeść zbyt dużej ilości pierniczków - raczej tylko na smaczek. Najlepiej używać cynamonu cejlońskiego, który w stosunku do "zwykłego" cynamonu ma mniejszą zawartość kumaryny (substancji o potencjalnym działaniu toksycznym, jeśli przekroczy się jej dzienną, tolerowaną dawkę).
Składniki na miękkie pierniczki bez cukru:
- 150 g mąki pszennej
(1 szklanka) - 1 jajko
- 20 g masła
- 1 - 1,5 średnio czubatej łyżeczki przyprawy do piernika *
- 1/2 łyżeczki karobu (można pominąć)
- 40 g miodu (wyłącznie po 1 roku życia, ok. 2 lekko czubate łyżki) lub 4 łyżki syropu klonowego
- 40 g musu z daktyli
(ok. 2 lekko czubate łyżki) - 12 g drożdży (świeżych)
- 1 łyżka mleka kokosowego lub krowiego
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
* Przyprawę do piernika przygotowuję z proporcji około: 45 g cynamonu (najlepiej cejlońskiego), 10 g imbiru, 10 g goździków, 8 g gałki muszkatołowej, 5 g kardamonu.
Przepis na miękkie pierniczki bez cukru:
- Przygotowujemy blachę - wykładamy na nią papier do pieczenia.
- Wszystkie suche składniki (mąkę pszenną, sodę oczyszczoną, przyprawę do piernika, karob) przesiewamy do głębszego naczynia i mieszamy, aby składniki równomiernie się połączyły.
- Do ciepłego, ale nie gorącego mleka dodajemy pokruszone drożdże i pół łyżeczki miodu (tylko po 1 rż) lub syropu klonowego. Mieszamy i odstawiamy na około 10 minut w ciepłe miejsce.
- Masło rozpuszczamy w rondelku. Dodajemy pozostały miód/syrop oraz mus daktylowy i wszystko razem energicznie mieszamy do równomiernego połączenia się.
- Do suchych składników dodajemy wszystkie mokre (drożdże, masło ze słodziwem, jajka). Mieszamy łyżką do połączenia składników. Następnie wyrabiamy rękami na gładkie, elastyczne ciasto. Jeśli ciasto za bardzo klei się do rąk - dodajemy nieco mąki.
Po wyrobieniu ciasta formujemy z niego kulkę, odkładamy na podsypane mąką miejsce, przykrywamy czystą ścierką i pozostawiamy na minimum 30 minut. - Wałkujemy ciasto, podsypując mąką w razie potrzeby (w nie za dużych ilościach). Ciasto należy rozwałkować na grubość nie mniejszą niż 4-5 mm - nie może być zbyt cienkie. Foremkami wycinamy pierniczki. Układamy na blaszce jeden obok drugiego, z lekkim odstępem. Opcjonalnie za pomocą pędzelka smarujemy pierniczki rozbełtanym jajkiem - dzięki temu będą miały błyszczącą warstwę.
- Pieczemy w 170 stopniach z włączonym termoobiegiem przez około 7-10 minut (w zależności od grubości ciasta). Pod koniec pieczenia trzeba obserwować pierniczki, czy nie zaczynają się za bardzo brązowić - nie można ich trzymać za długo, żeby ich nie wysuszyć. Pierniczki można pałaszować po wyjęciu z piekarnika i ostudzeniu lub przechowywać w szczelnym pojemniku.