Mleko kokosowe

jak zrobić je w domu


Mleko kokosowe
 

Jak zrobić domowe mleko kokosowe? Jest to bardzo proste. Do wykonania mleka koko potrzebujemy tylko dwóch składników - wiórków kokosowych (niesiarkowanych) oraz wody. W stosunku do mlek sklepowych, z kartonów lub puszek, domowe jest tańsze i bez dziwnych dodatków w składzie. A jak smakuje... :-)
Mleko koko to świetna alternatywa dla osób, które nie mogą spożywać mleka krowiego ze względu na nietolerancję laktozy lub uczulenie na białko mleka krowiego. Domowe mleko kokosowe jest zresztą zdrowsze dla naszego organizmu, niż mleko krowie od zwierząt hodowlanych.
Mleka kokosowego możemy używać do przyrządzania napojów, wypieków, owsianek, jaglanek, naleśników, placków, potraw orientalnych, czy chociażby do swojej kawy :-)Dla kogo?
6m+

Składniki na domowe mleko kokosowe:
  • 100 g wiórków kokosowych, niesiarkowanych
  • 750 ml wody

Przepis na domowe mleko kokosowe:
  1. Przygotowujemy sitko z drobnymi oczkami do odcedzania wiórek oraz garnek na mleko.
  2. W drugim garnku zagotowujemy wodę i odstawiamy do lekkiego ostygnięcia (tak, aby woda była nadal gorąca, ale nie wrząca).
  3. Do garnka z wodą dodajemy wiórki kokosowe i odstawiamy na kilka-kilkanaście minut.
  4. Wiórki razem z wodą blendujemy przez około 2-3 minuty.  Można użyć blendera kielichowego lub ręcznego. Ja używam ręcznego, ale w jego wypadku najlepiej przykryć czymś górę naczynia (np. ściereczką), żeby w razie czego nie pryskało.
  5. Zblendowane wiórki przelewamy porcjami przez sitko i odcedzamy do garnka, mocno dociskając wiórki łyżką do sitka.
  6. To co zostało odcedzone do garnka, to właśnie mleko kokosowe :-) Przelewamy je do słoika i przechowujemy w lodówce.

Mleko, gdy już trochę odstanie, rozwarstwia się. Jest to normalne zjawisko, przed użyciem mleka należy po prostu dobrze je wymieszać lub wstrząsnąć.
 

Mleko kokosowe - składniki
Domowe mleko kokosowe
Mleko kokosowe zrobione w domu

Wiórki, pozostałe po robieniu mleka (tzw. pulpę) możemy wykorzystać na przykład do zrobienia ciasteczek, ciasta, placków, naleśników, owsianki, jaglanki.

Zobacz przepisy na wykorzystanie wiórków kokosowych (pulpy) po mleku kokosowym:
 
Przepis w języku angielskim: BLW Homemade coconut milk


Oceń przepis
Podziel się
  Komentarze (2)
Beti
Beti
26.06.2021 18:28 odpowiedz
Ile dni można przechowywać mleko w lodówce?
BLW papu
BLW papu
01.07.2021 14:25 odpowiedz
Hej Beti, trudno mi powiedzieć, gdy mam wątpliwości czy nadal jest dobre to po prostu próbuję małej ilości ;-) U mnie mleko jest w stanie wytrzymać do kilku dni (6-7) - dłuższego przechowywania nie miałam okazji sprawdzić, bo zazwyczaj jednak mleko szybko znika :-)
  Dodaj komentarz