Placki owsiane z jabłkami i gruszkami

  • Czas przygotowania:
    20 min
  • Czas gotowania:
    20 min
  • Łączny czas:
    40 min
  • Liczba porcji:
    15
Pieczone placki owsiane z jabłkiem, gruszką i cynamonem
 

Pieczone placki z płatkami owsianymi, jabłkami, gruszkami i cynamonem. Idealne śniadanko, które na długo nasyci oraz dostarczy energii i siły. Dosłownie - bowiem udowodniono, że codzienne spożywanie płatków owsianych zapewnia większą sprawność fizyczną i wytrzymałość. Płatki owsiane mają zbawienny wpływ na nasz organizm - nie bez przyczyny są zaliczane do jednych z najzdrowszych pokarmów świata. Taka zapiekana, owocowa owsianka jest bogata w białko, aminokwasy, szereg witamin i minerałów, przeciwutleniacze, błonnik i cenne kwasy tłuszczowe - a to wszystko za sprawą owsa i naszych rodzimych owoców :)
Placuszki są lekko słodkie, miękkie, wilgotne, zwarte i nie brudzą podczas jedzenia. U nas najczęściej serwujemy je na śniadanie - dzień wcześniej wieczorem piekę placuszki, a rano tylko podgrzewam na patelni na małym ogniu. Tak lubię najbardziej, bo poranki to nie moja silna strona :)



Dla kogo?
6m+ jeśli używacie mleka kokosowego (lub innego roślinnego). W przypadku mleka krowiego - podawanie go jako dodatku do potrawy nie jest zakazane i można teoretycznie robić to niemal od początku (w niewielkich ilościach), ale ja raczej późno wprowadziłam mleko krowie w większej ilości (zobacz dlaczego). Sami zdecydujcie.
Placuszki nie powinny być podawane w ramach pierwszych posiłków (zobacz co podawać na pierwsze posiłki BLW).
Jeśli do placków dodamy tyle cynamonu co w przepisie - niemowlęta nie powinny spożywać placków w dużych ilościach (cynamon zawiera kumarynę, która w nadmiarze może być toksyczna). Najlepiej zastąpić "zwykły" cynamon (Cassia) cynamonem cejlońskim. Można ewentualnie pominąć lub zmniejszyć ilość dodawanej przyprawy.


Składniki na placki owsiane z jabłkami i gruszkami:
  • 150 g płatków owsianych błyskawicznych
    (1 i 1/2 szklanki)
  • 2 średnie jabłka
    (ok. 300 g)
  • 2 małe gruszki
    (ok. 270 g)
  • 125 ml mleka kokosowego lub krowiego
    (1/2 szklanki)
  • 1 jajko
  • 30 g mąki orkiszowej
    (ok. 3 czubate łyżki)
  • cynamon - 1/2 płaskiej łyżeczki (można pominąć lub dodać mniej)
  • olej kokosowy lub masło klarowane do wysmarowania papieru do pieczenia

Przepis na placki owsiane z jabłkami i gruszkami:
  1. Jajko wbić do głębszego naczynia i rozbełtać widelcem. Dodać mleko oraz cynamon i wymieszać. 
  2. Jabłka i gruszki obrać ze skórki i usunąć gniazda nasienne. Owoce zetrzeć na średnich oczkach tarki do miski ze składnikami i wymieszać.
  3. Dodać płatki owsiane, dobrze wymieszać i odstawić na przynajmniej 10 minut, aby płatki wchłonęły wilgoć.
  4. W tym czasie przygotować dwie blachy - wyłożyć je papierem do pieczenia i nasmarować olejem kokosowym lub masłem klarowanym.
  5. Po odczekaniu 10 minut dodać do masy mąkę i dobrze wymieszać składniki.
  6. Nastawić piekarnik na 180 stopni z włączonym termoobiegiem.
  7. Masę plackową wyłożyć na blachę, formując placuszki.
    1 bardzo czubata łyżka = 1 placek - wychodzi około 15 placków.
  8. Piec przez około 20 minut w 180 stopniach z włączonym termoobiegiem, do wyraźnego zarumienienia. Blachy najlepiej włożyć na średni i najniższy poziom piekarnika.

Pieczone placuszki owsiano-jabłkowo-gruszkowe
Placki owsiano-jabłkowo-gruszkowe z piekarnika


Oceń przepis
Podziel się
  Komentarze (10)
trala
trala
23.08.2018 16:53 odpowiedz
a wyjda jak usmaże na patelni bez tłuszczu?
BLW papu
BLW papu
23.08.2018 22:01 odpowiedz
Niestety nie wiem - nie próbowałam ich smażyć, zwłaszcza bez tłuszczu, bo placki nie zawierają go zbyt wiele (trochę z mleka kokosowego). Spróbuj usmażyć jednego, a jak nie wyjdzie to reszta do piecyka :-) Koniecznie daj znać, czy się udały :-)
Marta
Marta
16.10.2018 18:54 odpowiedz
Czy można zamiast owsianych dać inne płatki ?np jaglane?
BLW papu
BLW papu
16.10.2018 22:17 odpowiedz
Nie próbowałam, ale myślę że można. Najpierw zrobiłabym jednak z połowy składników, żeby sprawdzić czy na pewno będzie OK :-) W przypadku płatków jaglanych dodała bym trochę słodziwa, np. mus z daktyli lub posiekane rodzynki lub trochę rozgniecionego, dojrzałego banana. Z tego względu że płatki jaglane mogą mieć posmak goryczy.
Jeśli będziesz próbować tego przepisu na te placki w jaglanej wersji, koniecznie daj znać jak wyszło :-)
Ola
Ola
17.04.2019 17:49 odpowiedz
Dzięki za przepis! Zostało mi trochę ciasta,więc wrzuciłam na patelnię. Wyszły I tak i tak. Super w konsystencji. Smak nieco mdły ale to wina mało kwaśnych jabłek i cynamonu cejlońskiego . Do ciasta wlałam tradycyjnie łyżeczkę oliwy. Następnym razem dorzucę przecier z moreli.
BLW papu
BLW papu
19.04.2019 19:09 odpowiedz
Dzięki za cynk co do smażenia :-) Ja zazwyczaj jednak piekę, z niechęci do stania nad patelnią ;-) Co do smaku to dominują tu jednak płatki owsiane, które nadają charakterystyczny smak, ale można pokombinować z dodatkami (np dodać ulubione owoce suszone, które dodatkowo osłodzą placki).
Gosia
Gosia
03.05.2019 10:03 odpowiedz
Chciałabym się zapytać czy środek powinien być taki bardzo wilgotny? Bo nie wiem czy takie ma być czy surowe są :/
BLW papu
BLW papu
03.05.2019 11:16 odpowiedz
Gosiu środek powinien być nieco wilgotny, ale jednak zwarty. Może owoce były bardzo soczyste i dlatego placki wyszly bardzo wilgotne? Jeśli konsystencja ciasta jest zbyt lejąca się to można dodać więcej płatków. 
Tak czy siak myślę że możesz podjąć próbę ich konsumpcji, najpierw w niewielkiej ilości, jajko powinno się ściąć po takim czasie w piekarniku.
Kasia
Kasia
02.12.2020 17:57 odpowiedz
Czy zamiast mleka można dać wode?
BLW papu
BLW papu
03.12.2020 11:47 odpowiedz
Hej Kasiu, nie próbowałam z wodą zamiast mleka, ale myślę że tak. Dodałabym połowę ilości w przepisie i w zależności od tego jaka będzie konsystencja ciasta po wymieszaniu wszystkich składników i wchłonięciu wilgoci przez płatki - albo dodała więcej albo już nie. Czasami owoce są już bardzo wodniste :-)
  Dodaj komentarz