Kokosowo-karobowy napój - zdrowsza wersja kakao


Kokosowy napój z karobem, zdrowsza alternatywa kakao
 

Karobowy napój na mleku kokosowym to nasz ostatni hit. Na pomysł na tę alternatywę dla kakao wpadłam, gdy przypadkiem zrobiłam za dużo mleka kokosowego, a jednocześnie maluch i ja akurat przechodziliśmy infekcję. Wtedy przypomniało mi się o zdrowotnych właściwościach karobu - to naturalne lekarstwo, posiadające właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, antywirusowe i przeciwbólowe. Karob ma także działanie wykrztuśne i pomaga pozbyć się zalegającej flegmy. Oprócz tego podnosi także odporność organizmu. Na choróbska lub wzmocnienie jak znalazł :-) To także prawdziwa kopalnia składników mineralnych i witamin.
No dobrze, ale dlaczego nie zwykłe kakao? W czym karob jest lepszy? Już wyliczam :-)

  • karob nie zawiera teobrominy oraz kofeiny - substancji o działaniu pobudzającym, które mają sporo skutków ubocznych, a w wysokich dawkach mogą uzależniać i powodować alergię,
  • karob ma o wiele więcej różnorodnych składników odżywczych, więcej wapnia, cynku, błonnika,
  • karob nie zawiera kwasu szczawiowego, który utrudnia wchłanianie wapnia i cynku,
  • karob jest słodszy od kakao, dzięki czemu możemy mniej słodzić danie/napój,
  • karob jest mniej kaloryczny od kakao,
  • przy uprawie karobu nie stosuje się środków chemicznych (lub stosuje się je w małej ilości) - drzewa karobowe rosną w klimacie suchym, natomiast drzewa kakaowca w klimacie wilgotnym (a ten sprzyja infekcjom roślinnym).
Z ilością dodanego do mleka karobu lub słodziwa możecie eksperymentować, jeśli lubicie bardziej wyrazisty lub słodszy smak.
Co prawda żadna z substancji w karobie nie uzależnia, ale moje dziecię mogłoby pić ten "karobek" codziennie ;-) Gdy niechcący wymsknie mi się słowo "kakao" czy "kakałko", jak to mówi maluch, mogę być pewna że będę w kółko słuchać "Maja chce kakałko", dopóki nie zatkam buzi kubeczkiem z ciepłym piciem :-)


Dla kogo?
6m+ - nie ma tu składników zabronionych od początku rozszerzania diety, choć niemowląt tak naprawdę nie ma potrzeby dopajać.

Składniki na kokosowo-karobowy napój:
Przepis na kokosowo-karobowy napój:
  1. Mleko wlać do garnka. Dodać karob i wymieszać,  jeśli powstały grudki to rozgnieść je łyżeczką o krawędź garnka.
  2. Lekko podgrzać, dodać słodziwo i wymieszać.
  3. Przelać do kubeczka i pić na ciepło. Maluchom najlepiej serwować napój porcjami, żeby zmniejszyć ryzyko rozlania :-)

Kokosowy karobek do picia - zdrowsza wersja kakao

Mój maluch najbardziej lubi pić "kakałko" z "dorosłego" kubka lub swoich zabawkowych filiżanek :-)
Alternatywa kakao dla niemowląt i dzieci


Oceń przepis
Podziel się
  Komentarze (4)
Pat
Pat
06.02.2018 14:50 odpowiedz
Czy mozna tez do tego napoju kupic melasę karobową? Kupiłam słoik tej melasy i niebardzo wiem jak ją wykorzystać
BLW papu
BLW papu
06.02.2018 15:03 odpowiedz
Jak najbardziej można. Z tym że może w nie za dużej ilości (jeśli to dla małego dziecka), bo choć melasa to zdecydowanie zdrowsza opcja niż cukier to nadal zawiera dość sporo sacharozy. Niemowlakowi dosłodziłabym syropem daktylowym lub... niczym :-) Karob sam w sobie jest lekko słodki, mleko kokosowe też, więc można pić i bez dodatkowego słodziwa. Co do wykorzystania melasy to można ją dodawać wszędzie tam, gdzie ma być na słodko, jako alternatywę dla cukru. Ja zazwyczaj używam syropu klonowego (lub miodu - po 1 rż), jeśli przygotowuję np. ciasta, ciasteczka, zdrowe słodycze lub potrzebuję lekko dosłodzić danie (jak ciasto naleśnikowe czy pierogowe).
Justyna
Justyna
04.10.2018 14:03 odpowiedz
Co zamiast syropu daktylowego?
BLW papu
BLW papu
06.10.2018 16:55 odpowiedz
Można pominąć syrop (napój sam w sobie ma lekką słodycz, dzięki koko mleku i karobowi) albo dodać trochę innego słodziwa do smaku, np. miodu (po 1 roku życia), syropu klonowego, melasy.
  Dodaj komentarz