Zupa brokułowa z jarzynami

 

Zupa z brokułami i jarzynami to przepis, który bardzo polubiłam ze względu na łatwość wykonania i smaczny efekt końcowy. Jeśli nie przepadacie za smakiem samych brokułów (np. gotowanych na parze), ale chcecie się przekonać do tego warzywa i dać mu szansę - koniecznie ją ugotujcie :-) 
Przyznam szczerze, że z brokułami łączy mnie dziwna relacja. Niby lubię, ale jednak... nie przepadam. Co prawda nie pluję naokoło brokułem, gdy mam go na talerzu w postaci ugotowanej, ale na pewno nie mogę zaliczyć go do ulubionych warzyw. To samo maluch. Dlatego gdy pewnego dnia tata malucha zrobił tę oto zupę, najpierw na mojej twarzy pojawił się grymas. Grymas zmienił się w uśmiech już po pierwszych łyżkach. Tę zupę naprawdę możemy jeść litrami, a najważniejsze że maluchowi bardzo smakuje ;-)
Dlaczego warto jeść brokuły? Lista ich właściwości zdrowotnych jest długa. Brokuły są bardzo korzystne dla zdrowia - dostarczają wielu cennych witamin (C, A i K - które pomagają wchłaniać witaminę D), minerałów, błonnika i antyoksydantów. Mają właściwości przeciwzapalne, dobrze wpływają na układ trawienny, poprawiają wzrok, zapobiegają wystąpieniom alergii, wykazują także działanie przeciwnowotworowe. Najzdrowsze (zawierające najwięcej cennych składników) są brokuły krótko gotowane na parze, ale jeśli nie przepadamy za taką wersją tego warzywa to ta zupa jest idealnym sposobem na dodanie go o diety.


Dla kogo?
8m+

Składniki na zupę brokułową z jarzynami:
  • 1,5 l bulionu warzywnego
  • 4 średnie ziemniaki
  • 2 duże marchewki (mogą być z gotowania bulionu)
  • 250 g brokuła z łodygą
    (1/2 sztuki)
  • opcjonalnie do zaprawienia zupy: ok. 2 płaskie łyżki mąki, 3 łyżki oliwy, 2 lekko czubate łyżki śmietany lub jogurtu naturalnego
  • pieprz, sól - do smaku (sól powyżej 1 roku życia)
     
Przepis na zupę brokułową z jarzynami:
  1. Ziemniaki kroimy w kostkę. Jeśli mamy ugotowaną w bulionie marchewkę - ścieramy ją na średnich oczkach tarki, jeśli świeżą - kroimy ją w małą kostkę. Brokułowi odcinami różyczki, zostawiając im trochę łodyżki. Większe różyczki przekrajamy na pół lub mniejsze kawałki.
  2. Do gotującego się bulionu dodajemy ziemniaki i marchewkę. Gotujemy do miękkości, następnie dodajemy brokuły, przyprawiamy i gotujemy przez około 15 minut.
  3. Zupę można opcjonalnie zaprawić: w miseczce mieszamy mąkę z oliwą do uzyskania konsystencji lekko rzadszej niż plastelina, dopóki nie znikną grudki. Następnie dodajemy śmietanę lub jogurt i mieszamy do gładkiej konsystencji. Wlewamy kilka łyżek zupy i mieszamy. Ponownie dodajemy kilka łyżek zupy i mieszamy do jednolitej konsystencji. Wlewamy powoli do zupy, mieszając.