Tort czekoladowo-śmietankowy, bez cukru i glutenu

 

Tort czekoladowo-śmietankowy, idealny na pierwsze, drugie, trzecie i każde kolejne urodziny :-) Doskonale wilgotny bez nasączania. Polecam go nie tylko jako tort dla dzieci na roczek, dwa latka, ale dla każdej grupy wiekowej. Tort jest bez cukru i bez glutenu, czekoladowe ciasto zawdzięcza swoją słodkość i świetny smak dojrzałym bananom i kakao. Zamiast kakao możemy użyć zdrowszego zamiennika - karobu. Jednak nie ukrywajmy, lepszy jest z kakao, więc ewentualnie podzieliłabym ostatecznie proporcje kakao-karob pół na pół :-)
Do wykonania tortu najlepiej użyć dojrzałych bananów z brązowymi plamkami. Im bardziej dojrzałe banany tym słodsze ciasto. Jeśli chcemy przyspieszyć dojrzewanie bananów wystarczy że położymy je w towarzystwie jabłek.


Dla kogo?
10m+
Niemowlakom podajemy niewielkie ilości - tort jest dość słodki, krem jest dość tłusty, a ciasto zawiera kakao. Jeśli tort mają jeść niemowlęta poniżej 12m zamiast kakao możemy użyć zdrowszego zamiennika karobu (lub pół na pół) i podawać ciasto z niewielką ilością kremu.
Idealny jako tort na roczek, dwa latka i generalnie tort dla dzieci.

Składniki na urodzinowy tort czekoladowo-śmietankowy:
Czekoladowe blaty tortu, bez cukru i glutenu:
  • 1 kg obranych, dojrzałych bananów
    (ok. 8-10 średnich bananów)
  • 8 jajek
  • 20 g kakao
  • 80 g mąki kokosowej
  • 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
Śmietankowy krem do przełożenia tortu:
  • 500 g serka mascarpone
  • 200 g śmietany 30% lub 36%
  • 12 łyżek syropu klonowego
  • 2 łyżki soku z cytryny

Przepis na urodzinowy tort czekoladowo-śmietankowy:
  1. Kakao, mąkę kokosową i sodę połączyć i wymieszać.
  2. Banany zblendować z jajkami na gładką masę. Jeśli chcemy by ciasto nie opadało zanadto po wyjęciu z piekarnika i było bardziej wyrośnięte - to po zblendowaniu jajek z bananami należy przelać masę przez drobne sitko, pomagając sobie łyżką. Niemniej nie ma takiej potrzeby, płaskie blaty ciasta również będą odpowiednie.
  3. Dodać suche składniki i blendować przez kilka minut, na jednolitą masę.
  4. Masę podzielić na cztery równe części. Piec każdy z blatów po kolei, w okrągłej formie o średnicy 24 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut.
    Pieczenie blatów jest dość czasochłonne, ponieważ trzeba je piec osobno. Ja używam jednej formy i przygotowuję dwa papiery do pieczenia. Najpierw wykładam formę jednym papierem i wylewam 1/4 masy na środek formy, następnie rozprowadzam ją równomiernie łyżką w taki sposób, aby masa nie stykała się z krawędziami formy (pozostawiam ze 3 mm odstępu od krawędzi formy). Dzięki temu nie trzeba czyścić boków formy po upieczeniu blatu. Po upieczeniu blatu wyjmuję go z piecyka, czekam chwilę aż nieco ostygnie, następnie chwytając za papier (i podkładając nieco ręce pod blat) przenoszę upieczony blat na drewnianą deskę. Ciasto nieco "poci" się pod spodem podczas pieczenia, a drewniana deska pozwala odciągnąć nieco wilgoci. Do formy wkładam drugi z papierów, wylewam masę i wkładam do piecyka. W połowie pieczenia blatu przekładam wcześniej upieczony blat (już bez papieru pod spodem) na talerz. Papier pozostawiam do wyschnięcia, tak aby można go było użyć do następnego blatu. Następnie powtarzam całą operację do upieczenia wszystkich blatów.
  5. Po upieczeniu blatów przygotować krem. Serek mascaropne i śmietanę (muszą być dobrze schłodzone) zmiksować do powstania gładkiego kremu. Dodać syrop klonowy oraz sok z cytryny i miksować do połączenia składników.
  6. Blaty tortu przełożyć kremem, także z wierzchu. Docisnąć lekko każdy z blatów (dociskając najpierw środek), po położeniu na kremie. Tort możemy też "oszpachlować" po bokach, wtedy zostawiamy nieco więcej kremu na wierzch.
    Tort można ozdobić na przykład startą gorzką czekoladą, wiórkami kokosowymi, sezonowymi owocami, pokruszonymi lub zmielonymi orzechami.



A tu nasza "klockowa rodzinka" załapała się do zdjęcia tortu :-)