Mini-omlety z pomidorem

 

Proste w wykonaniu, dwuskładnikowe mini-omlety to coś, co trafia nie tylko do mojego malucha, ale także do mnie :) To przepis i wykonanie taty malucha, który jest domowym mistrzem naleśników i przewracania na patelni.
Omleciki goszczą u nas na śniadanie, to fajna alternatywa dla placków, owsianki, naleśników czy kanapek. Z drugiej strony - są smażone, więc nie powinniśmy też przesadzać z częstotliwością ich podawania (zwłaszcza poniżej 1 roku).
Jako że lubię mieć rano gotowe śniadanie, tylko do lekkiego podgrzania (dlatego często robię placki) - omleciki są smażone wieczorem i podawane maluchowi następnego dnia, po podgrzaniu na patelni. Ciasto na omlety można także przygotować sobie dzień wcześniej wieczorem, przechować w lodówce i rano usmażyć omleciki na świeżo.
Na zdjęciach omleciki zawierają oprócz pomidorów zielone kawałki - to dodatek domowego ogórka małosolnego :) Swoje omlety możecie wzbogacić innymi dodatkami, np. ziołami, szczypiorkiem, drobno pokrojoną papryką, wędliną (raczej powyżej 1 roku, ze względu na sól).


Dla kogo?
8m+
Ze względu na sposób obróbki (smażenie) nie zdecydowałabym się podawać omlecików młodszym niemowlakom. Powyżej 8m, ale przed ukończeniem roku, smażone potrawy najlepiej podawać tylko okazjonalnie.

Składniki na mini-omlety z pomidorem:
  • 2 jajka
  • 1 średni pomidor
    (ok. 150 g)
  • opcjonalnie: szczypta pieprzu
  • masło klarowane do smażenia

Przepis na mini-omlety z pomidorem:
  1. Jajka wbić do miski i energicznie rozbełtać widelcem / lekko zblendować / lekko ubić mikserem.
  2. Pomidora sparzyć, obrać ze skórki i usunąć zielone łyka. Następnie pokroić na drobną kosteczkę. Odcisnąć ręką nadmiar wody z pomidora na drobnym sitku. Dodać do jajek, razem z opcjonalną szczyptą pieprzu. Wszystkie składniki wymieszać.
  3. Patelnię natłuścić masłem klarowanym i dobrze rozgrzać. Patelnia nie może być zbyt słabo rozgrzana, bo omlety będą się za bardzo rozlewać. 
  4. Na rozgrzaną patelnię wylewać omleciki - najlepiej robić to łyżką stołową. 1 łyżka stołowa = 1 omlecik. Większe omlety może być trudno przewracać, ze względu na ich cienkość.
  5. Smażyć pod przykryciem przez minutę-dwie, do momentu gdy będą łatwe do przerzucenia i lekko zrumienione. Następnie łopatką przerzucić omleciki na drugą stronę i również smażyć przez minutę-dwie bez przykrycia, po czym zdjąć z patelni.
  6. Konsumować od razu na ciepło :) Omleciki można też przechować w lodówce i podgrzać na patelni przed podaniem.