Pierogi leniwe - delikatne, najlepsze

 

Pyszne pierożki leniwe w tradycyjnym wydaniu, proste do wykonania nawet dla gotujących inaczej :) Można serwować w wersji ugotowanej lub podsmażone na maśle klarowanym  - wtedy pierogi stają się mocno puszyste. Dzięki małej ilości mąki i braku białka są delikatne, rozpływające się w ustach - zwłaszcza w wersji podsmażonej.
Przepis taty malucha. Większość przepisów na pierogi zawiera całe jajka, co sprawia że leniwe nie są tak miękkie i wymagają więcej mąki - trudniej jest je zrobić z małą ilością mąki (ciasto jest mocno klejące).  Zastosowanie samych żółtek upraszcza sprawę i sprawia, że pierogi są delikatniejsze i smaczniejsze :)


Dla kogo?
9m+

Składniki na pierogi leniwe:
  • 450 - 500 g sera białego półtłustego
  • 3 żółtka
  • 50 - 60 g mąki pszennej
    (ok. 1/2 szklanki)
  • 1-2 łyżki syropu klonowego (lub 2 łyżki miodu - wyłącznie po 1 roku życia)
  • cynamon - duża szczypta

Przepis na pierogi leniwe:
  1. Syrop klonowy (lub miód - po 1 rż) i cynamon dodać do żółtek i rozbełtać widelcem.
  2. Twaróg rozgnieść widelcem. Dodać razem z mąką do żółtek. Rękę oprószyć mąką i zagniatać nią ciasto przez ok. 1-2 minuty, do wymieszania się składników (uwaga - ciasto będzie się trochę lepić do ręki).
  3. Przygotować garnek do gotowania pierożków. Na proporcje z przepisu zalewam 3/4 garnka średniej wielkości (część wody zostanie w pierogach, a zanim wszystkie pierogi zdążą się ugotować część wody wyparuje).
  4. Blat lub stolnicę podsypać mąką. Odrywać niewielkie kawałki ciasta i rozwałkowywać je palcami. Uformowane wałeczki przemieszczać na miejsca z większą ilością podsypanej mąki (gdy pierożki dłużej poleżą, zaczynają przyklejać się do podłoża)i lekko spłaszczyć. Wałeczki pokroić na mniejsze kawałki, o długości ok. 4-5 cm, po lekkim skosie.
  5. Pierożki wrzucać partiami na zagotowaną wodę (po 10-12 sztuk). Uwaga - woda nie może zbyt mocno się gotować/bulgotać. Po wypłynięciu pierogów na powierzchnię gotować przez około 2-3 minuty, następnie wyjmować cedzakiem na talerz.
    Podawać w wersji ugotowanej (po lekkim ostygnięciu) lub podsmażyć (po całkowitym ostudzeniu) na maśle klarowanym, z obu stron, do zarumienienia. Podsmażone na maśle pierożki można dodatkowo oprószyć bułką tartą.